Her şey, hikayenin en başında belirtildiği gibi, cennetten kovulan ve sonsuza kadar cehennemi yönetmesi için görevlendirilen Lucifer‘ın sıkılıp dünyaya kaçması ile başlıyor. Muhteşem bir konu! Gerçekten diyorum kendisini benim gibi fantastik dünya severlerine bir oturuşta saatlerce izletebilecek kadar harika bir konu. Ancak her mükemmelliğin arkasında bir pürüz olduğu gibi bu dizininde arkasında koskoca bir pürüz var. Senaristler! Lağn olum böyle bir konuyu nasıl mahvedebilirsiniz? Tom Ellis (Lucifer Morningstar *şeytan) gibi bir oyuncuyu izlemiyor olsam diziye 2 bölümden fazla şans vermezdim. Ama ben ne yaptım? 3 sezonu’da bitirdim.

Lucifer Morningstar.
– Bu, sahne adın falan mı?
+ Tanrı vergisi maalesef.

Dizi genelde polisiye konusunda ‘basitçe’ ilerliyor. Basitçe dememin nedeni nerdeyse 3 sezon boyunca aynı olaylarla karşılaşmamız. Biri ölüyor, katil gibi gözüken hâlbuki katil değil ve asıl katil bulunur. Waow! Çok uğraşmış olmalılar.

Lucifer Dizi İncelemesiOyunculuk konusuna geldiğimizde diziyi ayakta tutan tek şey diyebilirim. Sürekli karşımızda olan Tom Ellis ve Lauren German(Chole) kendisini izlettirmeyi ve sevdirmeyi başarıyor. Efekt olarak dizide fazla efektif sahneler olmadığından dolayı yeterli düzeyde. Yani meleklerin kanatlarını çıkarma sahneleri falan biraz daha realist olabilirdi ama yinede yeterli düzeyde.(en azından samanyolu efektleri yok)

Lucifer‘da şeytan daha çok, karizmatik ve iyi olma yönünde. Yani bu bildiğimiz şeytandan biraz farklı. Bazı eleştirilerde konuyu bu yönelimin bozduğundan bahsedilse de bence şeytana değişik bir hava katarak iyi iş başarmışlar.

– Şeytan aramızda yürüyor.
+ Peder, ne kadar haklı olduğun hakkında hiçbir fikrin yok.


Şeytanımız dünyada Lux adında bir gece kulübü yönetiyor ve dedektifle(Chole) beraber cinayetlerin aydınlanmasında rol oynuyor. Güzellik abidesi olan dedektifimiz (spoylır!!) tanrı tarafından kutsanmış ve normalde hiçbir şey işlemeyen şeytanımız, dedektifle beraberyken savunmasız hale geliyor.

Dedektifin Lucifer’ın gerçekten şeytan olduğunu öğrenmesi için 3 sezon bekliyor ve ardından büyük bir senaryo kopukluğuyla hiçbir şey göremiyoruz. Sizin yazacağınız senaryonun ben.. Dizide karşılaşacağın en büyük şeyi söylüyorum, hazır ol: Önceki bölüm istediği kadar romantik veya beklentili bitsin, konu diğer bölüm bir o kadar bağlantısız oluyor. 5 yaşındaki çocuğu koy daha iyi yazar .Mk.

Dizide yalnızca şeytanla değil hemde Amenadiel(melek *abisi), Mazikeen(iblis), Charlotte(tanrıça *bir süreliğine) ve Kabil(tarihteki ilk katil *Tanrı ölümsüzlükle lanetliyor) gibi mitolojik, dinsel(ne olarak kabul ediyorsan) karakterlerle de karşılaşıyoruz. İşte bu dizinin güzel ve daha fazla odaklanmasını istediğimiz kısmı.(Yönetmen: peki bundan banane?)

Replikler yani diyaloglar ise harikulade düzeyde 🙂 Dizi yalnızca Lucifer’ın replikleri için bile izlenir.(zaten ayrı bir şeyden dolayı mı izliyorduk?) Diziyi ayakta tutan ve Netflix’e geçiş yapmasını sağlamakta olan en büyük etken izleyiciler. Bu gelişmeyle beraber Lucifer 4. Sezon Netflix yapımı olacak ve bizde beklentilerimizi biraz daha yükseltebileceğiz.(10 bölüm olacak *Azrail geliyor)

Tüm senaryo hatalarına ve saçmalıklarına rağmen Lucifer izlenmesini öneri edeceğim bir yapım. Tom Ellis oyunculuğu olsun, ara sıra gelişen mitolojik olaylar olsun, diziyi izlemek için yeterli sebepler. Umarım Netflix sayesinde 4. Sezonda daha değişik bir olay örgüsüyle karşılaşırız. Lucifer’ı izlediysen dizi hakkındaki fikirlerini yorum yaparak paylaşabilirsin.

– Her zaman anlamıyor olabiliriz ama Tanrının bir planı var.
+ Evet, biliyorum da neden herkes iyi bir plan olduğunu sanıyor?

Okumaya devam edin
Yorum (0)
Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız

Yorumunuz minimum 30 karakter olmalıdır.