DARK   

 
2017, Netflix için çok verimli bir yıl oldu. Ayrıca, uzun zamandır beklenen dizisinin yeni sezonlarını yayınlarken izleyicilerine yeni prodüksiyonlar sundu. Alman Yapımı Dark bunlardan biri.

Yılın son ayında yayınlanacağı için, yılın ortasından bu yana hevesle bekleniyor. Gösteriye yakın izlediğimiz Fragmanlar, merak katlarının sayısını hızla artırdı. Ve 1 Aralık'ta Dark ile tanıştık.

Netflix'in ilk Alman Serisi olma özelliğini taşıyor. Baran bo Odar ve Jantje Friese serinin yaratıcılarıdır. İkili daha önce drama-gerilim filmlerinde birlikte çalıştı. Toronto Uluslararası Film Festivali'nde prömiyeri yapılan dizi ilgiyi üzerine çekti.

Oyuncular Oliver Masucci, Louis Hofmann, Karoline Eichhorn, Maja Schöne ve Jördis Triebel şeklinde isimlere sahip, ancak oyuncu kadrosu bundan çok daha geniş ve her karakter ayrı bi öneme sahip.

Kısacası, dizide hiçbir yan karakter yoktur. Hepsi önemli, hepsinin bir amacı var. Genç ve yaşlı karışık bir oyuncu kadrosuyla, dark'ın ekibindeki deneyimli isimler genellikle Alman sinemasından transfer edildi. Dizide oynayan genç oyuncular yükselen yetenekler olarak görülüyor.


Oliver Masucci, Louis Hofmann, Karoline Eichhorn, Maja Schöne, Jördis Triebel, Dark, Dark Dizi İncelemesi, Dark İncelemesi, Netflix Dark, Dark Netflix, Dark Dizisi Hakkında, Dark Kaç Sezon, Dark Yeni Sezon, Alman Yapımı Filmler, Alman Yapımı Diziler, Alman Yapımı Dark, Dark Konusu, Dark Oyuncu Kadrosu


 

Dark Konusu

 
2019'da bir Alman kasabasındayız. Winden denen bu kasabada herkes birbirini tanıyor. Aileler birbirleriyle eski arkadaşlardır ve çocuklar okul arkadaşlarıdır.

Ancak, yakın zamanda kaçırılan Erik adında genç ve hala bulunmadığı gerçeği, tüm şehri sinirlendiriyor. Dahası, kaçırma davası bir son değil, her şeyin başlangıcı haline geliyor. Uzun zaman önce olan olayların yeniden işlenmesi gibi.
 
 

Bunu Kimler İzlemeli?

 
Bazı nedenlerden dolayı, insanlar kendilerini daha garip şeylerle özdeşleştiriyorlar, ama bu benzerliği anlayamıyorum. Tamam, her iki seride de, çocuk ve 80'lerin, ama başka bir şey göremiyorum.

Stranger Things daha fantastik, dark dizisinin bilimkurgusu ise zeminde daha sağlam. Bu yüzden güvenilirliği ve gerginliği daha yüksek. Kim bilir, Dark  aslında çok soğuk bir dizi. Ve eğer garip şeyleri seviyorsan, seveceksin. Eğer Alman filmlerini seviyorsanız, bunu kaçırmayın derim.
 
 

Alman Kökenli Bilimkurgu ve Korku Dizisi DARK


İlk olarak, serinin orijinal dilinin Almanca olduğunu söyleyeyim. Uluslararası bir dizi olduğu için, bu prodüksiyonu İngilizce olarak çekebilirlerdi, ancak Almanya'da çekildiği için kendi dillerinde çekildiğine sevindim.

Ayrıca, netflix'in Almanca olarak çekilen ilk orijinal dizisi olma özelliğine de sahiptir. Bu, altyazılı dizileri ve filmleri izlemeye alışkın olmayan Amerikalı izleyiciler için tehlikeli bir harekettir.

Aslında, internetteki yorumlara baktığımda, diziyi doğrudan İngilizce olarak izlemeye başlayan, dublajdan memnun olmayan ve orijinal dile geçiş yapan birçok yorumunu gördüm.

Aslında, bu riskli kararla birlikte, dizi ekibi, İngilizce dışındaki farklı dillerde bir şey izlemekten hoşlanmayan izleyicileri yapımlarına çekmeyi başardı.
 
Baran bo Odar ve Jantje Friese, eleştirmenlerden kötü eleştiriler almayan dark'ın yaratıcı sandalyesinde oturuyorlar. Bu ikili daha önce (kimim?) tehlike temalı filmde gördük .

Tıpkı bu prodüksiyonda olduğu gibi, Odar dark'ın yönetmen koltuğunda oturuyor. Tabii ki, diziyi tanımlarken, Stranger Things etkisinden bahsetmeden gitmek yanlış olur.

Bu konuyu daha sonra incelemede daha  ayrıntılı olarak ele alacağım.
Ancak, dizinin kalbinde gözle görülür bir ilham kaynağı olduğu açıktır ve hikaye derinleştikçe farklıdır. Şimdi konuya ve yapımına bakalım.
 
 
 dark dizi oyuncusu Jonas Kahnwald  , netflix dizisi  dark, gerilim filmi dark 
 
 

Dark Oyuncu Kadrosu

 
Darktronte Nielsen 
 
2002 ve 2012 yılları arasında le Rand televizyon dizisinde oynayan ve kariyerini bu diziyle bu kadar iyi bir seviyeye getiren Walter Kreye, Dark dizisinde Torente Nielsen karakterini canlandırıyor. 1942'de doğan usta aktör, bu dizideki aktif rolü nedeniyle birçok fanatik izleyici kazandı.
 
Jonas Kahnwald
 
John Kahnwlad karakterini oynayan genç bir aktör olan Louis Hofmann, 3 Haziran 1997'de Almanya'nın Gladbach kentinde doğdu. Destekleyici bir rol oynadığı için en iyi Erkek Oyuncu ödülü için Bodil'e aday gösterildi ve ödülü kazandı. Bu genç yaşına rağmen, birçok filmdeki oyunculuğu kariyerini önemli ölçüde etkiledi.
 
Claudia Tiedemann
 
Dark dizisinde rol alan deneyimli aktris Lisa Kreuzer, dizideki olmazsa olmaz karakterlerden biri olan Claudia Tiedemann karakterini canlandırdı. 2 Aralık 1945'te Almanya'nın Bavyera kentinde doğan usta oyuncu, 1974'te Wim Wenders ile evlendi.
  
Hannah Kahnwald
 
1976 yılında Almanya'nın Stuttgart kentinde doğan Maja Schöne, dark serisi hariç birçok projede yer aldı. Fire, IN DER Famile ve birçok yerel film, performanslarıyla ülkesinde iyi bir üne sahipti. Dark filmiyle şöhretine ün katan 42 yaşındaki ünlü aktrisin birçok hayranı var.
 
Charlotte Doppler
 
9 Kasım 1962'de Almanya'nın Stuttgart kentinde doğan deneyimli oyuncu, 30'dan fazla projeye katılarak dünya çapında bir isim yaptı. En iyi Kadın Oyuncu dalında Alman film Ödülü'nü kazanan Karoline Eichhorn, dark'ta en başarılı aktörlerden biri.
 
Oliver Masucci, Louis Hofmann, Karoline Eichhorn, Maja Schöne, Jördis Triebel, Dark, Dark Dizi İncelemesi, Dark İncelemesi, Netflix Dark, Dark Netflix, Dark Dizisi Hakkında, Dark Kaç Sezon, Dark Yeni Sezon, Alman Yapımı Filmler, Alman Yapımı Diziler, Alman Yapımı Dark, Dark Konusu, Dark Oyuncu Kadrosu

Dark Dizisi Detayları


Tür: Suç, Gizem, Drama
Yapımcı: Baran bo Odar, Jantje Friese
Oyuncular: Oliver Masucci, Karoline Eichhorn, Jördis Triebel
Dark Dizi: 11 Bölüm
Dark Sezon Sayısı: 2 sezon
Ortalama Bölüm Süresi: 1 saat
Yapım Yılı: 2017-Mevcut
IMDb Oylaması: 8.7Okumaya devam edin
Yorum (0)
Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız

Yorumunuz minimum 30 karakter olmalıdır.